× Filtruj
Żadne z ogłoszeń nie pasuje do wymaganych kryteriów.
Jest rok 1913 – Lionel Martin i Robert Bamford zakładają firmę o niezbyt skomplikowanej nazwie Bamford & Martin Limited. Początki ich działalności to sprzedaż samochodów marki Singer. Lionel Martin startował w wyścigach, co było jego wielką pasją. Rajdy samochodowe odbywały się na wzgórzu Aston Hill, nieopodal niedużego miasta Aston Clinton.
Samochody marki Singery nie były odpowiednie do wyścigów, dlatego ci dwaj dżentelmeni zadecydowali, że zaczną produkować samochody własnej marki, które sprostają wymaganiom wyścigów górskich. Pierwsze auta były produkowane w Londynie, a nazwa firmy zmieniła się na Aston Martin. Aston od nazwy wzgórz, na którym odbywała się wyścigi, a Martin – od nazwiska jednego z założycieli firmy.

W 1915 roku swój debiut miał pierwszy samochód nowej marki. Nie długo trwała radość założycieli marki Aston Martin. Wybuch I wojny światowej zastopował seryjną produkcję. Po zakończeniu wojny firma przeniosła się do Kensington. Robert Bamford w 1920 roku zrezygnował z prowadzenia spółki, ponieważ sytuacja finansowa nie wyglądała korzystnie. Od bankructwa brytyjskie przedsiębiorstwo uratował ogromny pasjonat motoryzacji hrabia Louis Zborowski. Sielanka nie trwała zbyt długo, ponieważ już w 1924 roku nad firmą Aston Martin ponownie zawisły czarne chmury. Brytyjska marka wpadła w ręce magnackiej rodziny Charnwood, która postanowiła zmienić nazwę na Aston Martin Motors. Podczas tych zawirowań firmę postanowił opuścić drugi założyciel – Lionel Martin.

Brytyjskie przedsiębiorstwo wielokrotnie zmieniało właścicieli, jednak stabilizację marce Aston Martin przyniósł koncern Ford Motor Company, który w 1986 roku kupił znaczną część udziałów w spółce, bo aż 75%! Rok później Ford był już wyłącznym właścicielem marki Aston Martin.

12 marca 2007 roku doszło do sprzedaży marki Aston Martin spółce w składzie, której widnieją: David Richards (właściciel firmy Prodrive), John Sinders oraz kuwejckie spółki Investment Dar i Adeem Investment. Ford zatrzymał tylko 15% udziałów.
Od 2013 koncern Daimler AG zakupił 5% akcji, w zamian dzieląc się nowinkami technologicznymi. W 2020 roku, koncern Daimler AG postanowił zasilić swój udział dokupując 20% akcji w Aston Martin Lagonda za 286 mln funtów brytyjskich.
Warto przy okazji tej marki wspomnieć, że Aston Martin wiele razy występował w filmach o Jamesie Bondzie. Produkcje, w których możemy oglądać samochody sportowe marki Aston Martin to: ”Goldfinger” (1964), „Operacja Piorun” (1965), „Skyfall” (2012), „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”, „W obliczu śmierci” (1987), „Śmierć nadejdzie jutro” (2002), „Casino Royale”, „007 Quantum of Solace”, „Spectre” (2014).

 

Najpopularniejsze modele marki Aston Martin to:

 

Aston Martin DB9

Aston Martin DB9 to samochód sportowy, który pierwszą prezentację miał w 2003 roku na Frankfurt Motor Show. To dwudrzwiowe coupe swoja produkcje zakończyło dopiero w 2017 roku. Do zalet tego modelu na pewno można zaliczyć komfort jazdy i bezawaryjność. Jeżeli mielibyśmy szukać wad Aston Martin DB9 to z pewnością jest nią ekonomiczność tego auta. Nie jest to pojazd łatwy (pod względem kosztów) w utrzymaniu.

Aston Martin Rapide

Aston Martin Rapide to auto osobowe sportowo-luksusowe z klasy wyższej, który był produkowanych w latach 2010 – 2020. Pierwsza wersja została zaprezentowana w 2006 roku w Detroit – była to wersja koncepcyjna. Natomiast wersję produkcyjną pokazano w 2009 roku w czasie targów motoryzacyjnych we Frankfurcie.
Według opinii ekspertów wadą tego modelu jest brak miejsca na tylnych siedzeniach. Dorośli w czasie krótkich przejażdżek nie powinni narzekać, jednak wybierając się w dłuższą podróż, ciasnota może być odczuwalna.

Aston Martin Lagonda

Aston Martin Lagonda to auto zdecydowanie luksusowe należące do segmentu GT. Jego produkcja odbywała się w latach 1976 – 1989. W roku 2014 wprowadzono drugą generację tego modelu. Nowoczesna wersja Aston Martin Lagonda może zawrócić w głowie. Producenci tego modelu zadbali nawet o najdrobniejszy szczegół. Indywidualnie wyprofilowane fotele sprawiają, że podróż jest komfortowa nie tylko dla kierowcy, ale również dla pasażerów podróżujących Aston Martin Lagonda. Jest to auto czteroosobowe, jednak pojemność bagażnika – aż 510 litrów! – robi wrażenie.

 
Do góry